23 listopada 2017

Czwartek, XXXIII Tydzień zwykły Rok A, I Dzień powszedn

KTO TO JEST MINISTRANT ?

SŁUŻYMY BOGU, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna.

1.  Ministrant jest POMOCNIKIEM przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas innych nabożeństw. Ministrant usługuje księdzu, gdy przygotowywany jest ołtarz i dary ofiarne potrzebne do Mszy świętej. Pomaga po zakończeniu Mszy świętej.

2.  Ministrant jest tym, który NIESIE ZNAKI. Ministrant niesie pewne określone przedmioty, które są dla liturgii niezbędne. Są to przedmioty, które dla liturgii mają szczególne znaczenie. One mają ludziom wierzącym coś przedstawiać i wskazywać na inną rzeczywistość.

3.  Ministrant powinien sam BYĆ ZNAKIEM. Ministrant przez służbę wskazuje, że każda liturgia i każde nabożeństwo nie jest tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych. Ministrant służąc pokazuje, że „uczestniczyć w liturgii” to znaczy nie tylko słuchać czy się przyglądać, ale współdziałać, współtworzyć, czynnie się w nią angażować.

KIEDY WCHODZĘ DO KOŚCIOŁA

Pokazuję, że jestem ochrzczony: końce palców zanurzam w wodzie święconej i czynię znak krzyża świętego! Przy moim chrzcie kapłan trzykrotnie polał wodą moją głowę w znaku krzyża. Powiedział przy tym: „nn”, ja ciebie chrzczę w imię Ojca i syna i Ducha Świętego” („nn” to twoje imię).

Przez chrzest Święty stałem się:

1.  dzieckiem Boga,

2. chrześcijaninem

3. członkiem wspólnoty Kościoła świętego.

ZNAK KRZYŻA uczyniony wodą święconą przy wejściu do kościoła, powinien przypominać mi o tym, że jestem ochrzczony.

Zanim zajmę miejsce w kościele, albo udam się do zakrystii, przyklękam przed tabernakulum!

·        Tabernakulum to szafka stojąca na środku ołtarza przyściennego, na osobnej podstawie w pobliżu ołtarza głównego lub w osobnej kaplicy.

·        Tabernakulum służy do przechowywania Najświętszego Sakramentu, czyli Świętych Hostii!

·       Wieczna lampka wskazuje, że w tabernakulum znajduje się Najświętszy Sakrament.

·       W Najświętszym Sakramencie jest rzeczywiście obecny Jezus Chrystus. W tym Świętym Chlebie jest On tu obecny dla nas!

PUNKTUALNOŚĆ MINISTRANTA

Na swój dyżur ministrancki, nie przychodź nigdy na ostatnią minutę! Ponieważ:

·         musisz założyć komże lub albę!

·         być może będziesz musiał jeszcze coś przenieść do prezbiterium, czyli tej części kościoła, w której znajduje się ołtarz główny,

·         może trzeba będzie jeszcze coś omówić z księdzem,

·         ponadto ważne są jeszcze dwie minuty cichego skupienia i zastanowienia przed rozpoczęciem liturgii. Dlatego niezbędny jest pewien określony czas do przygotowania.

·         niezwykle ważną regułą obowiązującą każdego bez wyjątku ministranta jest: PRZYBYĆ 10 MINUT przed rozpoczęciem nabożeństwa i to jest punktualność ministranta!

ZBIÓRKI MINISTRANTÓW

MINISTRANCI

od września 2016 spotkania formacyjne

w soboty o godz. 10:00

(w kościele)

ARKA NOEGO

Uroczystość ministrancka

W V Niedzielę Wielkiego Postu, w czasie uroczystej Sumy o godz. 12-tej, 4 kandydatów zostało włączonych w posługę ministrantów.        Ministrantów i ich rodziny polecam modlitwie Parafian.

MODLITWA MINISTRANTA

przed MSZĄ Św.

Oto za chwilę przystąpię "Do Ołtarza Bożego,

do Boga, który rozwesela młodość moją".

Do świętej przystępuję służby. Chcę ją dobrze pełnić.

Proszę Cię, Panie Jezu, o łaskę skupienia,

aby myśli moje były przy Tobie,

aby oczy moje były zwrócone na ołtarz,

a serce moje oddane tylko Tobie. Amen.

po MSZY Św.

Boże, którego dobroć powołała mnie do Twej służby,

spraw, bym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach

przez dzień dzisiejszy i całe me życie

szedł tylko drogą zbawienia.

Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.