23 listopada 2017

Czwartek, XXXIII Tydzień zwykły Rok A, I Dzień powszedn

KTO TO JEST BIELANKA ?

SŁUŻYMY BOGU, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna.

1.  Bielanka jest POMOCNIKIEM przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas innych nabożeństw. Bielanka usługuje czytając komentarze do czytań mszalnych, śpiewając Psalmy, czytając wezwania Modlitwy Wiernych, przynosząc w procesji dary do ołtarza. Pomaga po zakończeniu Mszy świętej.

2.  Bielanka jest tą, która NIESIE ZNAKI. Bielanka niesie pewne określone przedmioty, które są dla liturgii niezbędne. Są to przedmioty, które dla liturgii mają szczególne znaczenie. One mają ludziom wierzącym coś przedstawiać i wskazywać na inną rzeczywistość.

3.  Bielanka powinna sama BYĆ ZNAKIEM. Bielanka przez służbę wskazuje, że każda liturgia i każde nabożeństwo nie jest tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych. Bielanka pełniąc posługę pokazuje, że „uczestniczyć w liturgii” to znaczy nie tylko słuchać czy się przyglądać, ale współdziałać, współtworzyć, czynnie się w nią angażować.

KIEDY WCHODZĘ DO KOŚCIOŁA

Pokazuję, że jestem ochrzczona: końce palców zanurzam w wodzie święconej i czynię znak krzyża świętego! Przy moim chrzcie kapłan trzykrotnie polał wodą moją głowę w znaku krzyża. Powiedział przy tym: „nn”, ja ciebie chrzczę w imię Ojca i syna i Ducha Świętego” („nn” to twoje imię).

Przez chrzest Święty stałam się:

1.  dzieckiem Boga,

2. chrześcijanką,

3. członkiem wspólnoty Kościoła świętego.

ZNAK KRZYŻA uczyniony wodą święconą przy wejściu do kościoła, powinien przypominać mi o tym, że jestem ochrzczona.

Zanim zajmę miejsce w kościele, albo udam się do zakrystii, przyklękam przed tabernakulum!

·        Tabernakulum to szafka stojąca na środku ołtarza przyściennego, na osobnej podstawie w pobliżu ołtarza głównego lub w osobnej kaplicy.

·        Tabernakulum służy do przechowywania Najświętszego Sakramentu, czyli Świętych Hostii!

·       Wieczna lampka wskazuje, że w tabernakulum znajduje się Najświętszy Sakrament.

·       W Najświętszym Sakramencie jest rzeczywiście obecny Jezus Chrystus. W tym Świętym Chlebie jest On tu obecny dla nas!

PUNKTUALNOŚĆ BIELANKI

Na swój dyżur bielanki, nie przychodź nigdy na ostatnią minutę! Ponieważ:

·         musisz założyć albę!

·         być może będziesz musiała jeszcze coś przygotować,

·         może trzeba będzie jeszcze coś omówić z księdzem,

·         ponadto ważne są jeszcze dwie minuty cichego skupienia i zastanowienia przed rozpoczęciem liturgii. Dlatego niezbędny jest pewien określony czas do przygotowania.

·         niezwykle ważną regułą obowiązującą każdą bez wyjątku bielankę jest: PRZYBYĆ 10 MINUT przed rozpoczęciem nabożeństwa i to jest punktualność bielanki!

SPOTKANIA BIELANEK

BIELANKI

od września 2016 roku spotkania formacyjne dla

Służby Liturgicznej Dziewcząt

w soboty o godz. 10:30

(w kościele)

ARKA NOEGO

Uroczystość bielanek

W V Niedzielę Wielkiego Postu, w czasie uroczystej Sumy o godz. 12-tej, 6 kandydatek zostało włączonych w posługę bielanek.        Bielanki i ich rodziny polecam modlitwie Parafian.